chmuryl
chmuryp

V - dzień półkolonii 2017Dzień V – 07.07.2017r. – piątek

W piątek od rana towarzyszyły nam swobodne zabawy w kącikach zaciekawień, śpiew, taniec, działanie plastyczne: malowanie i origamii, improwizacje ruchowe „Poruszamy się jak...”, słuchanie bajek z morałem, zabawy zmniejszające napięcie psychofizyczne w Sali Doświadczania Świata. W grupach wychowankowie zapoznali się z kulturą, zwyczajami i ciekawostkami Holandii. Była degustacja serów holenderskich. Smaczne!!! Dzieci poznały również tradycję chodaków zwanych też: klompen, klumpy, saboty lub holenderki. Będące w  Holandii  jednym z jej symboli.


Chodaki dzisiajObecnie wielu Holendrów nosi klompy ze względu na ich wygodę oraz głęboko zakorzenioną tradycję. Szacuje się, iż rocznie wytwarza się około 3 miliony par chodaków. Jednym słowem, dzień pełen dziecięcej radości, poznawania świata a przede wszystkim dzień spędzony razem, zgodnie z hasłem dnia „W Krainie Tulipanów, Wiatraków, Rowerów i Chodaków”. Poznajemy Holandię.

Znając potrzeby ruchowe naszych półkolonistów, postanowiliśmy wybrać się w słoneczne przedpołudnie do CENTRUM ZABAW dla DZIECI „FIKOLAND” przy ul. Jagielońskiej 5. Półkoloniści zostali podzieleni na II grupy: jedna udała się do „Fikolandu” a druga do Parku Jordanowskiego. Potem nastąpiła zmiana.  Fikoland okazał się miejscem, które uwielbiają wszystkie dzieci. To kolorowy świat marzeń i wspaniałej zabawy.  Po przybyciu do „Fikolandu”, zostaliśmy bardzo miło przywitani przez panią, która zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. W pięknej, kolorowej i bardzo przestronnej sali mogliśmy korzystać ze znajdujących się tam atrakcji. Najwięcej czasu spędziliśmy na dmuchanej, kolorowej zjeżdżalni, z której zjazd sprawił nam niesamowitą frajdę. Podobną popularnością cieszyła się także trampolina, a podskoki na niej wywoływały uśmiech i wielką radość. Wiele przeżyć dostarczył nam również basen wypełniony kolorowymi piłeczkami, w którym czuliśmy się jak „ryby w wodzie”. Wspaniale bawiliśmy się też w plastikowym domku z otwieranymi okienkami i drzwiami, urządzając w nim przyjęcia. Chłopcy świetnie radzili sobie jako kierowcy samochodu, wożąc ze sobą pasażerów. Wspólne zabawy umożliwiły dzieciom podejmowanie aktywności fizycznej  w sposób pozwalający rozładować napięcie emocjonalne i fizyczne. Pomysłom zabaw nie było końca. Pobyt w  Centrum Zabaw wywołał niemożliwe do powstrzymania ataki śmiechu i wzrost poziomu dobrego samopoczucia i zadowolenia. Moglibyśmy w ten sposób bawić się bez końca, ale niestety… musieliśmy wracać do Oratorium.

Druga grupa spacerkiem dotarła do  Parku Jordanowskiego, by jeszcze trochę wspólnie pobawić się, poćwiczyć z wykorzystaniem sprzętu sportowego na świeżym powietrzu,po czym podążyła do „Fikolandu”. 

Wróciliśmy razem na obiad do Oratorium. A po obiedzie,   pełni sił i chęci do przeżywania nowych przygód wzięliśmy udział w zabawach według zainteresowań w kącikach zaciekawieni, zabawie  „Gorący słoik” - zagadki o tematyce „smaki, pojazdy, kwiaty…”, oraz działaniu plastycznym – tulipany – origamii. Grupa II prowadzona przez p. Anię zorganizowała  konkurs „Mam talent”. Gospodarzami  były dzieci z grupy drugiej, a pozostali półkoloniści tworzyli widownię.  Członkami jury były panie wychowawczynie. Dzieci wykazały się dużym talentem w  dziedzinie tańca: balet, shuffle dance, break dance, pop, dziedzinie wokalnej również w języku angielskim, bez podkładu, gimnastyce, grze na instrumentach smyczkowych: skrzypce oraz szarpanych: gitara,. W konkursie wzięli aktywny udział  przedstawiciele z innych grup. Wszystkie występy zostały nagrodzone gorącymi brawami. Jury nagrodziło: Marię Sabik i Annę Baran.

Przed rozejściem się do domu całą wspólnotą półkolonijną,  udaliśmy się na modlitwę do kaplicy, by podziękować Panu Bogu za bezpiecznie i aktywnie spędzony pierwszy tydzień półkolonii letniej p.n. „Wakacyjne wędrówki po Europie” oraz za naszych rodziców, rówieśników, wychowawców, sąsiadów i przyjaciół.
                             DO ZOBACZENIA W PONIEDZIAŁEK PA PA

Warto wiedzieć:
Kraj ten jest 7,5 razy mniejszy od Polski.
Główna religią jest katolicyzm, 25 %.
Pełna nazwa kraju – Królestwo Niderlandów.
Najpopularniejszym sportem jest piłka nożna.
Kraj ten zamieszkuje około 60 000 Polaków.
Motto kraju – „Będę bronić”.
W Holandii jest około 300 zamków otwartych do zwiedzania.
Kraj ten słynie z dużej ilości wiatraków, oraz z uprawy tulipanów.
W holenderskiej kuchni najczęściej występującymi składnikami są ziemniaki i ser.
Prawie każdy obywatel tego kraju ma rower.
Holendrzy uwielbiają kawę, piją jej więcej niż herbaty czy piwa.
Co trzecia osoba rodzi się w domu.
Holendrzy są najwyżsi na świecie, średni wzrost mężczyzn to 184 cm, a kobiet 170 cm.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin