chmuryl
chmuryp

VII - dzień półkolonii 2017


Dzień VII – 11.07.2017r.


Kolejny dzień półkolonii za nami. Nasi półkoloniści są ciekawi świata i posiadają potrzebę odkrywania swojego otoczenia. Stawiając ich w roli badaczy, dostarczyliśmy  im dzisiaj wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości. Zaraz po sytym śniadaniu, podekscytowani wyruszyliśmy poznawać zabytkowy kompleks dworski z drugiej połowy XIX wieku. Naszym celem stał się Dwór Obodyńskich, położony w otoczeniu 400-500 letnich dębów oraz dwóch stawów  w Targowiskach w południowo- wschodniej części Podkarpacia. Z dala od gwarnych ulic, wśród pięknej scenerii starych dębów, to miejsce zaspokoiło wszelkie nasze oczekiwania. A przestrzeń pełna letniej zieleni i zróżnicowanej roślinności, sama w sobie niosła bogate walory poznawcze .
Celem wycieczki jako jednej z form pracy dydaktyczno-wychowawczej było: wielokierunkowe zainteresowanie dzieci i młodzieży otaczającym światem oraz stymulowanie dziecięcej aktywności poznawczej: rozbudzenie i rozwój zainteresowań historią, tradycją i przyrodą swojego regionu naszej małej ojczyzny.

Podążając na spotkanie z historią Dworu Obodyńskich, zatrzymaliśmy się w Miejscu Piastowym. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Świętego Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Swoje podziękowania za opiekę złożyliśmy  w nowo powstałej  kaplicy Matki Bożej Fatimskiej. Następnie przeszliśmy do Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza, gdzie czekał na nas już kleryk Adrian. Przybliżył nam życiorys bł. ks. Bronisława Markiewicza, opowiedział historie cudów, które zdarzyły się za Jego przyczyną, o  wielkiej miłości bliźniego, którą leczył i inspirował innych,  a także o samym zakonie Księży Michalitów.


Z Miejsca Piastowego udaliśmy się do Targowisk. A tam spacerując alejami zespołu dworsko – parkowego pod przewodnictwem samego właściciela posiadłości p. Marcina, podziwialiśmy pomniki przyrody. Nie do wiary było ich aż  130. Oczywiście nie udało nam się wszystkich zobaczyć. Może następnym razem. Dotarliśmy też do dwóch rekreacyjnych stawów oraz licznych alejek wysypanych tłuczniem umożliwiających dostęp do wszystkich zakątków ogrodu, który dodaje posiadłości niepowtarzalnego uroku. Roślinność wraz z owadami sprawiała wrażenie „zaczarowanego ogrodu”. Dowiedzieliśmy się:  Dwór został wzniesiony w XIX wieku dla Gołaszewskich. O jego dawniejszej historii świadczą jedynie masywne piwnice. Budynek został wybudowany na planie prostokąta, murowany, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Okazuje się że pod względem położenia i urody starodrzewia jest to jeden z najcenniejszych ogrodów  w Polsce. To wspaniała lekcja poznawania i obserwacji przyrody,  doskonałe miejsce do obcowania  z naturą. Dzieci miały okazję poznać tajniki wiedzy botanicznej, ogrodniczej i florystycznej. A wszystko to w formie łatwej, przyjemnej i sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi. Stworzenie możliwości bezpośredniego obcowania z przyrodą pozwoliło na praktyczną naukę ekologii poprzez ukazywanie walorów przyrodniczych przybliżając jednocześnie naturalne piękno okolic województwa podkarpackiego, w tym gminy Krosno.


Po części edukacyjnej przyszedł czas na odpoczynek. Nic bardziej nie integruje, nie odpręża i nie wzmacnia przyjaźni jak wspólne ognisko wśród zieleni.  Miła atmosfera,  zapach dymu, wspólne śpiewy, a nawet tańce!!! Jednych fascynowało, innych uspokajało. Były pyszne pieczone kiełbaski, malinowa herbatka no i łakocie, które tak lubimy  a o których nigdy nie zapomina ks. Józef. Otoczenie pięknej zieleni, śpiew ptaków, piękne słońce i My zgrana grupa półkolonistów z Oratorium „Twój Dom”. Było „sielsko-anielsko”. Takie spotkania łączą i dają niesamowity klimat, dlatego tak lubimy wspólne wyjazdy.

A po powrocie dzieci swoje przeżycia związane z poznawaniem przyrody odtworzyły  w zabawie oraz w twórczości artystycznej.

Warto wiedzieć:
Targowiska wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe.
Najstarsze ślady bytowania człowieka na terenach dzisiejszej wsi sięgają czasów neolitu.
Dzisiejsza osada po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumentach króla Kazimierza Wielkiego z 1365 roku.
Była to osada handlowa o charakterze miejskim.
Na lotnisku w Targowiskach w czerwcu 1997 roku wylądował śmigłowiec z papieżem Janem Pawłem II, z którego to udał się on z wizytą do Dukli i Krosna oraz odwiedził dzisiejsze Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, gdzie żył i pracował bł. Ks. Bronisław Markiewicz założyciel Zgromadzenia Księży Michalitów.
Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty zbudowany z drewna z rozbiórki starszej świątyni. Stary dawny dwór Gołaszewskich z XVII w. znajduje się w rozległym parku ze stawami. Niegdyś był to dwór obronny, nazywany twierdzą, wzniesiony na skarpie otoczony stawami.
Liczne są kapliczki i figury przydrożne, pochodzące z końca XIX i XX wieku.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin