chmuryl
chmuryp

VIII - dzień półkolonii 2017Dzień VIII 12.07.2017r. -  środa

Z wielką radością i zaciekawieniem rozpoczęliśmy ósmy dzień  półkolonii letniej  p. n. „Wakacyjne wędrówki po Europie”. Już od rana było gwarno i wesoło, dzieci pełne siły i werwy czekały na rozpoczęcie zajęć półkolonijnych. Środowy, słoneczny dzień rozpoczął się  od  rozwijania aktywności i zainteresowań poznawczych, od czerpania  radości z odkrywania świata zgodnie z hasłem dnia „Podróż do Francji”. W każdej z grup tematem wiodącym były zabawy muzyczno – ruchowe na melodię „FRÈRE JACQUES, FRÈRE JACQUES”. Dzieci wzięły udział z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej w cyklu zajęć poświęconych kulturze, tradycji państwa rozciągającego się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Były zagadki geograficzne związane z zabytkami i roślinnością, kulinarne  oraz  rebusy i rymowanki. Dzieci wysłuchały i nauczyły się piosenki „Panie Janie” w języku francuskim. Bardzo szybko zapamiętały słowa, a nawet pięknie zaśpiewały na dwa głosy i zagrały melodię na cymbałkach. Była degustacja bagietki posmarowanej dżemem z żółtym serem. Dzieci dowiedziały się też, że Francuzi często nazywają swój kraj SZEŚCIOKĄT  od kształtu Francji metropolitarnej. Nie zabrakło też działania plastycznego z wykorzystaniem pasteli na temat państwa serów i ślimaków. Dzieci wykazały się pomysłowością, umiejętnością doboru kolorów, opowiadały o swoich pracach wystukując rytm wymyślony przez siebie. Było śmiesznie i radośnie a przede wszystkim pomysłowo.

Zaraz po śniadaniu, podzieleni na 2 grupy pólkoloniści, wzięli udział w  spotkaniu pt. „Wiem jak dbać o zdrowie …” z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zaproszeni goście przeprowadzili pogadankę na temat: zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, zagrożeń wynikających z pogryzień przez kleszcze oraz na temat: ważności higieny i mycia owoców i rąk, dbania o zęby, dostosowaniu ubioru do pogody i odpowiednim przygotowaniu do wyjazdów. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą tematu spotkania, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki, co spotkało się z  uznaniem prelegentki, która wyraziła zadowolenie z dużej aktywności i poziomu wiedzy dzieci i młodzieży. Obejrzeliśmy też film edukacyjny  pt. „Tryb życia kleszczy” z którego dowiedziały się, że w Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy, ale też na czym polega ukłucie kleszcza i dlaczego jest niewyczuwalne, jak dochodzi do zakażeń mózgu oraz o dostępnych szczepionkach. Największym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są dwa z nich: kleszcz pastwiskowy oraz łąkowy.


Dziękujemy za  pouczającą  lekcję  w zakresie: profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, szczególnie  w zakresie szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz środków psychoaktywnych.

Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia było wyjście do ArtKina na francuski film przygodowy pt. „Bella i Sebastian”.  Poznaliśmy historię przygód tytułowego bohatera rozgrywającą się w pięknych plenerach pewnej alpejskiej wioski. Sebastian  ośmiolatek o dobrym sercu  i wątłym ciele  ma mnóstwo wolnego czasu i żadnych przyjaciół. Pewnego dnia po okolicy zaczynają krążyć doniesienia o bestii, która pożera owce i atakuje ludzi. Kiedy Sebastian osobiście spotyka potwora, orientuje się, że opowieści dorosłych są mocno przesadzone. Bestia okazuje się jedynie zdziczałym i skrzywdzonym psem, a przy tym niezastąpionym przyjacielem. Miejscowi nie ustają jednak w próbach upolowania szkodnika.

W filmie ukazana została miłość do czworonogów ale i do gór. Francuskie Alpy zostały pokazane jako miejsce niemal nieskażone cywilizacją. To piękna  opowieść o nawiązaniu relacji z dzikim zwierzęciem i sposobie oswajania przez człowieka nieznanej mu rzeczywistości. Sebastian zaimponował nam swoją dojrzałością i naturalnością.Chłopiec ma w sobie taki wdzięk i urok, że dzięki niemu historia o „Belli i Sebastianie” spodoba się też starszym widzom – sentymentalna podróż do lat dzieciństwa jest  w cenie biletu.


Dzień zakończyliśmy gamą gier, konkursów, zabaw sportowych, zajęć na świeżym powietrzu, ćwiczeń rozwijających zainteresowania, uzdolnienia i zdolności dziecięce. Dużą popularnością wśród dzieci cieszyło się skakanie na podwójnej skakance i zabawy  w sali gier.

Dzień pełen atrakcji i promiennego uśmiechu. Było SUPER !!!

Warto wiedzieć:


Nazwa „Francja” pochodzi od germańskiego plemienia Franków.
Kraj ten jest 1,8 razy większy od Polski.
Główna religią jest katolicyzm, 68%.
Najdłuższą rzeką jest Loara, 1020 km.
Kraj ten zamieszkuje około 1 000 000 Polaków.
Najwyższym szczytem jest Mont Blanc 4808 m n.p.m.
We Francji produkuje się 400 rodzajów serów.
Ulica Victor Hugo znajduje się w każdym mieście.
Francuscy mężczyźni mają najniższy poziom otyłości w Unii Europejskiej.
Francja ma największą liczbę ośrodków narciarskich.
W kraju tym jest najwięcej na świecie laureatów nagrody nobla z dziedziny literatury.
We Francji wynaleziono: balon, spadochron, okręt podwodny.
Biała suknia ślubna, to francuska tradycja z 1499 roku.
Wieża Eiffla jest malowana, co 7 lat.
Francuski jest uważany za najbardziej romantyczny język na świecie.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin