chmuryl
chmuryp

X - dzień półkolonii 2017


DZIEŃ X 14.07.2017r. - piątek


Jak zwykle rano, wychowawcy sprawdzili obecność, po raz ostatni. Nie musimy mówić dlaczego?  Każdy z półkolonistów wie, że niestety to ostatni dzień naszej letniej półkolonii p.n. „Wakacyjne podróże po Europie” w Oratorium „Twój Dom”. Tak szybko minęły. To prawda, że wszystko co dobre szybko się kończy. Nie byliśmy jednak smutni, ale pełni energii i chęci do aktywnego spędzenia ostatniego dnia na wspólnych zabawach.
Jak każdego dnia tak i dzisiaj było gwarno i radośnie. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na rozpoczęcie zajęć w kącikach tematycznych w których zaprezentowane zostały przez wychowawców ilustracje przedstawiające charakterystyczne dla Włoch, informacje z dziedziny: kultury i sztuki zgodnie z hasłem dnia „Poznajemy Włochy”.  Była bajka „Pinokio”, degustacja Ciabatty, działanie plastyczne techniką dowolną,  quiz o państwach położonych w Europie, tańce i śpiew. Atmosfera była wspaniała. Dzieci bawiły się doskonale. Na twarzach gościł uśmiech.

Po grach i zabawach w klimacie włoskim, udaliśmy się na spacer ulicami naszego pięknego miasta  docierając do Parku Jordanowskiego, a druga grupa do Fikolandu potem nastąpiła zmiana. Zarówno jedna jak i druga grupa spędziła wspaniałe chwile na wspólnej zabawie. Pomysłom zabaw nie było końca. Dzieci mogłyby w ten sposób bawić się bez końca, ale niestety… musieliśmy wracać do Oratorium na obiad.
A po obiedzie odbyło się uroczyste zakończenie półkolonii letnich p.n. „Wakacyjne podróże po Europie”. Były  łakocie, pamiątkowe zdjęcia grup z wychowawcami.
Następnie wspólnie zebraliśmy się w oratoryjnej kaplicy, by podziękować Panu Bogu za każdy dzień naszych wakacyjnych przygód.
 
Tegoroczne półkolonie w Oratorium „Twój Dom” skierowane był nie tylko do wychowanków Oratorium, ale do wszystkich dzieci z terenu miasta Krosna, które pozostały w domu. Dzieci podczas trwania półkolonii wspólnie bawiły się, wypoczywały, zwiedzały  i zdobywały wiedzę podróżując po krajach europejskich. Dzieci rozwijały aktywność poznawczą, czerpały radość z poznawania świata. Aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach i zabawach, które były zharmonizowane  w taki sposób by były: ciekawe, pobudzały do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania. Rozbudzały ciekawość otaczającym światem, uczyły prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń  a przede wszystkim  sprawiały radość.

Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „Wakacyjne wędrówki po Europie” w terminie od  03.07.2017 r. do 14.07.2017 roku.

Dziękujemy za  liczny udział dzieci i młodzieży w zajęciach edukacyjnych w formie zabawy, lekcjach kształceniowych i wydarzeniach kulturalnych w czasie trwania półkolonii oraz  za obdarzenie nas zaufaniem.

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”
                                                                                                    - Flora Edwards


Warto wiedzieć:
Kraj ten jest niewiele mniejszy od Polski.
Główna religią jest katolicyzm, 87%.
Największą rzeką jest Pad mająca długość 652 km.
Pełna nazwa kraju – Republika Włoska.
W kraju tym mieszka 112 000 Polaków.
Włosi produkują największą ilość win na świecie.
Dla Włochów pechowym numerem jest 17.
W 1860 roku w Neapolu wynaleziono pizzę.
Prawie 20% obywateli Włoch ma więcej niż 65 lat.
Normalna rzeczą jest mieszkanie z rodzicami do 40 roku życia.
W sierpniu w całym kraju są wakacje. Zamykane są nawet duże firmy.
Według włoskiego przesądu pecha przynosi otworzenie parasolki w budynku.
Przypadkowe rozlanie wina przynosi szczęście.
We włoskim języku nie ma liter: K, Y, W, X i I.
We Włoszech wynaleziono termometr, fortepian, barometr, baterie, nitroglicerynę, lody, okulary, ekspres do kawy, telefon.
We Włoszech nie ma przedszkoli.
Russo jest to najpopularniejsze nazwisko we Włoszech.
Nie jest wskazane, aby pić wodę z kranu.
Włochy i Polska to najbardziej religijne kraje w Europie.
Wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoską.
Głównymi napojami są wino i woda.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin