chmuryl
chmuryp

WAKACYJNE PODRÓŻE Z ORATORIUMWakacje, to czas zasłużonego odpoczynku dla dzieci i młodzieży, czas niezapomnianych przygód, które pozostaną na zawsze najpiękniejszymi wspomnieniami młodości. To czas, by w pełni mogły cieszyć się dzieciństwem. Kiedy pytam dorosłych o najszczęśliwsze chwile w ich życiu, najczęściej przywołują wspomnienia z wakacji. Zmęczone szkołą, obowiązkami, sztywnym planem zajęć dodatkowych,  dzieci potrzebują swobody, czasu na „nic nierobienie”  i szansy na wybór aktywności. Czas ten  pozwala dostrzec i docenić to, co jest piękne wokół nas, a czego na co dzień nie dostrzegamy z powodu braku, zwyczajnie czasu. Co to takiego? To zapach pięknych kwiatów, smak soczystych owoców, dotyk zielonej, miękkiej trawy, po której można pobiegać, poznawanie otaczającego świata.


Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom dzieci i młodzieży Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież p.n. Oratorium „Twój Dom” w Krośnie przy ulicy Wojska Polskiego 28, zorganizowało letni wypoczynek dla 50 wychowanków w formie półkolonii p.n. „Wakacyjne podróże po Europie”. To projekt pozwalający na spędzenie wolnego czasu w sposób  atrakcyjny w połączeniu z poznaniem swojej „małej Ojczyzny” oraz  państw w Europie w różnych aspektach. Poprzez wakacyjne wędrówki po Europie wprowadziliśmy dzieci i młodzież w świat wartości ogólnoludzkich - poszanowanie tradycji i kultury innych ludzi,  ale i zapewniliśmy rozwój dziecięcych zainteresowań otaczającym światem. Dzieci tworzyły, myślały, analizowały i współpracowały ze sobą, aby na końcu zobaczyć wspaniały efekt - własnego, indywidualnego, niepowtarzalnego „dzieła". Włączanie elementów wiedzy edukacji europejskiej do różnych gier i zabaw, w tym ruchowych, pozwoliła w sposób naturalny i przyjazny poznać ją i utrwalić. Uczestnictwo                              
w poszczególnych blokach tematycznych edukacji europejskiej zapewniło dzieciom  i młodzieży  możliwość nie tylko uczenia się poprzez doświadczanie, tworzenie, dotykanie, manipulowanie, oglądanie, smakowanie, działanie  ale pozwoliło na zdobycie wiedzy o krajach europejskich i wykorzystanie zdobytych  umiejętności podczas codziennej aktywności edukacyjnej. To działania wyzwalające zaangażowanie twórcze, śmiałość, otwartość oraz wiarę we własne możliwości, sprzyjające  budowaniu pozytywnych  relacji w grupie. Dzieci i młodzież podczas trwania półkolonii letniej,  aktywnie  uczestniczyły w lekcjach edukacyjnych z Policjantem Komendy Miejskiej i przedstawicielem Straży Miejskiej na temat bezpiecznych wakacji, lekcji wychowania komunikacyjnego na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz lekcji z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na temat „Wiem jak dbać o zdrowie …” Poznały swój najbliższy region, zaczynając od miasta Krosna w którym mieszkają po Sanktuarium Świętego Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Zwiedziły Muzeum, poznając życiorys bł. ks. Bronisława Markiewicza i historię cudów, które zdarzyły się za Jego przyczyną. Po zabytkowy kompleks dworski z drugiej połowy XIX wieku -Dwór Obodyńskich, położony w otoczeniu 400-500 letnich dębów oraz dwóch stawów w Targowiskach w południowo- wschodniej części Podkarpacia. Z dala od gwarnych ulic, wśród pięknej scenerii starych dębów. To miejsce zaspokoiło wszelkie nasze oczekiwania. A przestrzeń pełna letniej zieleni i zróżnicowanej roślinności, sama w sobie niosła bogate walory poznawcze. Była to wspaniała lekcja historii i obserwacji przyrody,  doskonałe miejsce  do obcowania  z naturą przybliżającą naturalne piękno okolic województwa podkarpackiego. Degustowaliśmy różne gatunki czekolady w jedynej na Podkarpaciu pijalni czekolady. Kolejnym przystankiem wakacyjnej podróży była Huta Szkła Artystycznego „Sabina”. Poznaliśmy ciężką i żmudną pracę hutnika. Odważni mieli okazję samodzielnie wydmuchiwać bańki szklane. Polecamy, każdy powinien to miejsce odwiedzić i zobaczyć piękno barw zaczarowanych w szklanych cudach jedynych w swoim rodzaju, oryginalnych i niepowtarzalnych. W swoich podróżach dotarliśmy  nad zaporę wodną w Sieniawie,  mającą długość 174m i wysokość 31 metrów. Podróżując po Europie „zwiedziliśmy” Grecję organizując „Igrzyska Olimpijskie”, gościliśmy u rodziny królewskiej w  Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy krainę czeskich bajek oraz krainę tulipanów, wiatraków, rowerów i chodaków. Śpiewając „Frère Jacques, Frère Jacques” dotarliśmy do Francji. A z Francji prosto udaliśmy się  na spotkanie z hiszpańskimi tancerkami i toreadorami. Swoje wędrówki zakończyliśmy z bajką pt. „Pinokio i jego przyjaciele”, poznając  Włochy.

Półkoloniści uczestniczyli również w spotkaniach tematycznych, grach, zabawach, zajęciach sportowych, zajęciach kulinarnych, seansach filmowych, plażowaniu i zabawach wodnych, zabawach w Centrum zabaw „Fikoland”. Poznawali świat wszystkimi zmysłami poprzez warsztaty sensoryczne, plastyczne, zabawy muzyczno-ruchowe oraz wycieczki. Form spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży  było wiele.

Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „Wakacyjne wędrówki po Europie” w terminie od 03.07.2017 r. do 14.07.2017 roku.

Życzę wszystkim wypoczywającym a szczególnie Wam drogie dzieci by wakacje były, okazją do uśmiechu oraz radości  z chwil spędzonych w gronie rówieśników  i przyjaciół.  Wierzę, że i w najbliższej okolicy odkryjecie wiele ciekawych miejsc, do których zawsze będziecie powracać. Niech będzie to czas wypełniony aktywnością poznawczą, pełen nowych doznań i przeżyć.
                                                                       
                                                                                             Ks. Józef Gibała
                                                                       Dyrektor  Oratorium „Twój Dom”
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin