chmuryl
chmuryp

BOŻE NARODZENIE DAWNIEJ I DZIŚŚwięta Bożego Narodzenia już za dwa tygodnie. Tak, Tak. Czy aby na pewno wiecie, skąd wzięły się znane i powszechnie kultywowane zwyczaje typowe dla tego wyjątkowego czasu? Specjalnie dla Was dzieci i młodzież z Oratorium „Twój Dom” przygotowały listę symboli Świąt Bożego Narodzenia.


Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia – rodzinne święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Niesie z sobą wiele obrzędów religijnych i zwyczajów ludowych. Wigilia Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wieczerza wigilijna. Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznie nakrytym stole i celebruje nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Słowo „wigilia” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „nocne czuwanie”.

Okres przed świętami to Adwent. W tradycji chrześcijańskiej chodzi o czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. Trwa on od 23 do 28 dni, rozpoczyna się w pierwszą niedzielę po uroczystości Chrystusa Króla.

Wolne miejsce dla niespodziewanego gościa przeznaczone jest dla przypadkowego gościa, którego traktuje się podczas tego wyjątkowego dnia jak członka rodziny. Symbolizuje ono też pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Bywa i tak, że przygotowywane jest z myślą o zmarłym członku rodziny.

Pierwsza gwiazdka  to Gwiazda Betlejemska, która doprowadziła trzech króli Kacpra, Melchiora i Baltazara do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki na niebie - symbolizuje ona początek celebrowania Świąt Bożego Narodzenia.

Choinka - nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Początkowo świąteczne drzewko nazywano hailekrystem. Zwyczaj jego zdobienia przyszedł do nas z Niemiec, choinki zaczęliśmy dekorować dopiero na przełomie XVIII i XIX. Choinkę powinno się ubierać dopiero 24 grudnia. Jej poszczególne elementy także mają swoją symbolikę: światełka to znak przyjścia Chrystusa na świat, ozdoby są symbolem łaski Bożej, łańcuch to symbol węża-kusiciela, a jabłka – grzechu, dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia, anioły mają opiekować się domem, samo żywe drzewko jest symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Szopka bożonarodzeniowa co roku przypomina nam narodziny Chrystusa. Zazwyczaj jest to miniaturowa makieta stajenki z małym Jezusem, Maryją i Józefem, a także z postaciami Trzech Mędrców, pasterzy, anionów oraz zwierząt. Grota betlejemska, miejsce narodzenia się Mesjasza, już od samego początku była szczególnie czczona przez chrześcijan.

Liczba potraw - dlaczego dwanaście? - symbolizowała 12 miesięcy w roku, bogactwo, czy 12 Apostołów.

Sianko pod obrusem jest ono symbolem żłobka, w którym leżało Dzieciątko Jezus.

Barwy Świąt Bożego Narodzenia  powinny kojarzyć się z dwoma kolorami: zielonym i czerwonych. Zieleń jest symbolem nadziei i wierności, natomiast czerwień to symbol krwi Chrystusa.

Dzielenie się opłatkiem jest symbolem wyrażenia wdzięczności i znakiem przebaczenia dawnych win.

Śpiewanie kolęd po wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Śpiewając pobożne pieśni, sławimy narodziny Chrystusa.

Pasterka 
  po wieczerzy wigilijnej całe rodziny udają się na Pasterkę, czyli mszę św. odprawianą o północy z 24 na 25 grudnia. Upamiętnia ona oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.


Prezenty gwiazdkowe
  - powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się prezentami  -zwłaszcza dzieci związana była pierwotnie z kultem i życiorysem św. Mikołaja, biskupa diecezji Bari z Włoch, wielkiego jałmużnika żyjącego w IV wieku. Jego niezwykła hojność, troska o biednych, stały się symbolem i uosobieniem miłości każdego bliźniego. Dzisiejszą tradycję wręczania świątecznych prezentów zawdzięczamy tradycji obdarowywania  jako dar samego Dzieciątka Jezus.


Przysłowia świąteczne:

Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się powlecze.
Gdy w Narodzenie pogodnie, tak będzie cztery tygodnie.
Boże Narodzenie po lodzie – Wielkanoc po wodzie.
W dzień Adama i Ewy daruj wszystkie gniewy.
Jakiś w Wigilię, takiś cały rok.
Zielone Boże Narodzenie- to biała Wielkanoc.
Adam i Ewa pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują.
Jeśli dzień wigilijny pogodny, roczek będzie urodny.
Gdy w Boże Narodzenie pola są zielone, na Wielkanoc będą śniegiem przywalone.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin