chmuryl
chmuryp

UROCZYSTOŚĆ WIECZERZY WIGILIJNEJ W ORATORIUM W KROŚNIE

    Jak co roku, tak i w tym w michalickim Oratorium „Twój Dom’’, 19-go grudnia 2017 r. odbyły się Jasełka pod hasłem „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”. Zanim nadszedł ten radosny dzień, trzeba było poświęcić dużo pracy, aby wszystko wypadło jak najpiękniej.
   
    Rok 2017 był bardzo bogaty w liczne Jubileusze, a wszystkie były związane z Maryją. Wymieńmy choćby te najważniejsze: 100-lecie Objawienia Najświętszej Maryi Panny w Fatimie w Portugalii, 140-lecie Objawień Matki Bożej Niepokalanej w Gietrzwałdzie w Polsce, 100-lecie założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. O. Maksymiliana Kolbe, czy najbliższa uroczystość – Koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej w Sanktuarium Św. Michała Archanioła i bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Złote korony na skronie Maryi włożył Ordynariusz Diecezji Przemyskiej, Jej wielki czciciel JE abp. ks. Adam Szal.
   
    Wróćmy do przygotowań. Jak zawsze wszystko odbywało się pod okiem i kierownictwem ks. dyrektora Józefa Gibały. Od kilku tygodni pracownicy Oratorium pracowali całą parą. Najwięcej pracy wymagało przygotowanie samych Jasełek. Panie wychowawczynie z dziećmi wytrwale ćwiczyły teksty i kolędy, aby wszystko wyszło wspaniale, bowiem ks. Józef zaprosił najdostojniejszego Gościa – samego Ordynariusza JE abp. Ks. Adama Szala.
   
    W dniu 19-go grudnia budynek Oratorium mienił się od kolorowych światełek i  świątecznych dekoracji. W pierwszym korytarzu jak przystało na placówkę prowadzoną przez księży ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, stali dwaj aniołowie – jeden rozmodlony, a drugi grający na fujarce. Oczywiście w otoczeniu rozświetlonych choinek i migającego bałwanka.
   
    Goście przybyli na godzinę 18-tą. Liczną grupę stanowiło duchowieństwo zakonne i diecezjalne ze wspomnianym wyżej ks. Ordynariuszem na czele. Władzom Miasta z Radnymi przewodził Prezydent Krosna Piotr Przytocki. Wśród zaproszonych znaleźli się przedstawiciele służb porządkowych – Policji, Straży Pożarnej, Ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, a także wierni dobrodzieje i sympatycy. Nie mogło zabraknąć też rodziców i dzieci, które swoją radość głośno ogłaszały wszystkim.
   
    Po pamiątkowych wpisach w kronice - jak zawsze pięknie ozdobionej, przybyli goście udali się do sali, do której zapraszał widniejący nad szopką napis „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”. Mały Jezusek leżał na sianeczku w żłóbku. Wokoło radośnie mrugały do niego kolorowe światełka, a choinki dumnie pełniły wartę. Stało też przy żłóbeczku małe krzesełko. Oczekujących Gości powitaj ks. dyrektor Józef Gibała w towarzystwie aniołka, który zapytał  „dlaczego odbywają się znów kolejne Święta Bożego Narodzenia?”. Ks. wyjaśnił , że przypominają one, jak Bóg nas bardzo kocha i uczy, abyśmy i my się wszyscy miłowali i radowali. Następnie aniołek obwieścił, że koledzy i koleżanki przedstawią Gościom program artystyczny. Za chwilę przy łagodnej muzyce weszli trzej piękni ubrani w biel z aureolami nad głowami aniołowie. Maryja i Józef a za nimi orszak radosnych dzieci. Maryja usiadła przy żłóbku, a Józef stał na straży. Popłynęły kolędy „Bóg się rodzi” i inne. Przy kolędzie „Lulajże Jezuniu” Maryja wyjęła Jezuska i go „lulała”. Wszyscy śpiewali radośnie, a najgłośniej dzieci.  W przerwie jeden z chłopców opowiedział, że wieść o narodzeniu Jezusa dotarła już do pasterzy, a Ci się bardzo ucieszyli. Za chwilę przybiegło kilku chłopców poubieranych w pasterskie stroje  i usadowiło się wokół żłóbka, przypatrując się Bożej Dziecinie. Wnet ogłoszono, że i królowie z Dalekiego Wschodu przybyli. Ubrani w królewskie sobole i korony złote pokłonili się i złożyli dary. W tym czasie wszyscy śpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a po niej „Wśród Nocnej Ciszy”. Kolejna zawierała głęboką treść. Opowiadała o radości, jaką Dziecię Boże rodząc się, przyniosło na świat.  Rozradowane dzieci inne kolędy śpiewały wykonując gesty rączkami. Przy refrenie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, na „chwała na wysokości” unosiły rączki do góry, a przy słowach „a pokój na ziemi” skłaniały ku ziemi.
   
    Czas przedstawienia świątecznego dobiegał końca. Ks. Dyrektor wraz aniołkiem wszedł do sali. Aniołek  spoglądając w stronę okna zawołał „O! Już pierwsza gwiazdka na niebie zaświeciła, więc czas zasiadać do wigilijnego stołu”. Zaproszeni Goście przeszli do wigilijnej sali.  „Ach! Jak tu pięknie”, każdy myślał zachwycony wystrojem sali. Radośnie  migotały różnobarwne światełka, błyszczały choinki, gwiazdki, wycinanki. Nawet krzesła były ubrane w mikołajowe stroje. A podwieszona pod sufitem jemioła, zapowiadała wszystkim szczęśliwy rok. O pięknie udekorowanych stołach to nawet nie sposób pisać. Stała na nich ogromna ilość napojów w różnych kolorach i smaku. Obowiązkowo nie mogło zabraknąć kompotu z suszonych owoców. Dzieci spragnione po radosnym kolędowaniu wybierały ulubione smaki. Wszystkiemu towarzyszył radosny gwar i śmiech.  Do ciszy przywołał dzieci ks. Gospodarz, który przeczytał Ewangelię według św. Mateusza o Bożym Narodzeniu. JE abp. ks. Adam Szal podziękował dzieciom za piękne Jasełka  a księżom  Michalitom za to , że „pielęgnują Michalicki charyzmat”. Następnie przemówił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, mówiąc  „ Niech Święta Bożego Narodzenia i wigilijny wieczór upłyną w szczęściu i radości przy staropolskich kolędach  i zapachu świerkowej gałązki.  Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery,  a Nowy Rok 2018 niósł ze sobą szczęście i pomyślność”. Dalej głos zabrał ks. Leszek Przybylski, podziękował dzieciom za piękne wydarzenie artystyczne w postaci jasełek oraz nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie małych aktorów. Słowa podziękowania złożył również na ręce ks. Józefa mówiąc… Pan Bóg najlepiej zna Twój trud i starania, umartwienia, zmagania, a czasem cierpienia.  Tworząc wspólnotę przyjaźni i miłości możemy każdego dnia doświadczać mądrości słów błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty: „zawsze ilekroć pozwolisz, aby Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

    Po opłatkowych życzeniach wszyscy zasiedli do wigilijnych potraw. Panie kucharki spisały się na medal. I to złoty!  Po barszczu   z uszkami była zupa grzybowa z ptysiowymi kuleczkami, a następnie trzy rodzaje pierogów. Potem przyszła kolej na ryby – i to aż dwa rodzaje, a po nich misternie wykonane i bardzo dobre gołąbki z grzybami.

    Tym czasem dzieci czekały z niecierpliwości na ostatni punkt wieczoru – na św. Mikołaja. Wnet spełniły się ich marzenia, bo ks. Józef zapowiedział jego przybycie. Wejście Mikołaja poprzedził akordeonista wygrywając kolędy, a tuż za nim wszedł wyczekiwany św. Mikołaj. Dzieci powitały go kolędą „Chwała na wysokości”,  gromkimi  brawami i zapewniły, że były grzeczne. Nastąpiło rozdanie prezentów począwszy od najmłodszych. Goście też otrzymali podarki. Dzieci bardzo szczęśliwe wracały  z rodzicami do domu. Żegnał je w wyjściowej sali, pełnym miłości spojrzeniem z portretu, a zapewne także z nieba Ojciec Założyciel księży Michalitów i Patron Oratorium, ukochany bł. Ks. Bronisław Markiewicz.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin