chmuryl
chmuryp

CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC

  
    19 grudnia 2017 r. w Oratorium „Twój Dom” w Krośnie, odbyła się uroczysta Wieczerza Wigilijna. Od samego rana w salach rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. Dzieci w odświętnych strojach, aranżowały ostatnie dekoracje własnoręcznie wykonanymi gwiazdkami, bombkami i kolorowymi łańcuchami. Mali aktorzy z niecierpliwością czekali by zacnych gości zaprosić na przedstawienie Jasełkowe „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”.

    
    Goście przybyli na godzinę 18-tą. Liczną grupę stanowiło duchowieństwo zakonne i diecezjalne z JE abp. Ks. Adamem Szalem na czele. W uroczystości udział wziął także Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, Przewodniczący Rady Miasta Krosna p. Zbigniew Kubit, Radni, Dyrektorzy Wydziałów wspierających naszą placówkę, Ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele służb porządkowych – Policji, Straży Pożarnej, a także nauczyciele, wierni dobrodzieje i sympatycy. Swoją obecnością zaszczycił nas ks. Leszek Przybylski Inspektor ds. Wychowania i Szkolnictwa  w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem świątecznym „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy” niosącym istotne przesłanie narodzin Miłości: bogactwo każdego człowieka nie zależy od mieszka, lecz od Serca. Każdy może mieć swoje Betlejem w sercu, trzeba spróbować je odnaleźć. Scenografia, stroje młodych aktorów, a przede wszystkim ich piękna i pełna emocji gra zachwyciły liczną publiczność. Wysiłek dzieci został doceniony ogromnymi brawami i ciepłymi słowami uznania, które padały  z ust dostojnych gości.  Następnie na scenie pojawił się Aniołek, który dostrzegł pierwszą gwiazdkę na niebie i zaprosił wszystkich gości na Wieczerzę Wigilijną. W blasku świec odmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy odczytanego przez piszącego te słowa fragmentu Ewangelii według św. Mateusza o Bożym Narodzeniu a później dzieląc się opłatkiem, złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia. To najpiękniejszy widok, kiedy jeden człowiek wyciąga do drugiego rękę z białym chlebem, by życzyć mu zdrowia, szczęścia i pomyślności.

    
    Swoje przesłanie do dzieci i zebranych gości przekazał JE abp ks. Adam Szal „To najpiękniejszy i najmilszy sercu dzień w roku Wigilia Bożego Narodzenia, Niech narodzony w betlejemskiej stajence Syn Boży napełni Wasze serca miłością, dobrocią a przede wszystkim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie panuje niepokój. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia”. Głos zabrał również  Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, który życzył, (…)by  nowo narodzony Chrystus błogosławił nam każdego dnia darami miłości, radości  i pokoju. By przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła i rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2018 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Następnie ks. Leszek Przybylski z wielkim zachwytem i uznaniem wypowiedział się o przygotowanych jasełkach i podziękował za zaangażowanie nauczycieli. Serdeczne podziękowanie skierował również na ręce piszącego te słowa za codzienną pracę na rzecz  swoich podopiecznych. Podkreślił jego wielki charyzmat w niesieniu pomocy i osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej w  wielu podobnych placówkach.
           
      Przy Wigilijnym stole wraz z całym bogactwem smaków potraw i zapachów zasiedli
zaproszeni Goście, rozpromienione i radosne dzieci wraz z   wychowawcami.  Wszyscy  rozsmakowali się w wigilijnych potrawach takich jak barszcz czerwony z uszkami, gołąbki, pierogi z kapustą i grzybami, ryby czy kompot wigilijny. Podczas spotkania Wigilijnego panowała ciepła, świąteczna a przede wszystkim rodzinna atmosfera. Od sześciu lat w obsłudze gastronomicznej Wieczoru Wigilijnego dla dzieci i Przyjaciół naszej placówki, pomagają nam uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im ks. St. Szpetnara przy ul ks. St.Szpetnara 9 w Krośnie. Z dużym zaangażowaniem wykonali pod czujnym okiem nauczycieli czynności przygotowawcze związane z nakryciem stołów bielizną stołową, zastawą i elementami dekoracyjnymi. Uczestniczyli w sprawnej obsłudze oraz pracach porządkowych po zakończonej uroczystości. Dzięki zaangażowaniu w tego typu działania, młodzież ma okazję do udoskonalenia posiadanych umiejętności oraz do zdobywania nowych doświadczeń, które w przyszłości z pewnością zaowocują wzrostem kompetencji zawodowych absolwentów. Ich umiejętności i profesjonalizm zaowocowały sprawną i efektywną organizacją Wieczerzy Wigilijnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom wraz z nauczycielami, którzy pomogli w organizacji naszej Wigilii.

    W tym szczególnym dniu ogromną niespodziankę sprawiło dzieciom przybycie Św.  Mikołaja z  workiem prezentów. Na powitanie dzieci zaśpiewały Mikołajowi kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Podczas rozdawania prezentów, każde dziecko mocno wyściskało Mikołaja i na ucho wyszeptało mu swoje marzenia. Na koniec wszyscy zrobili pamiątkowe zdjęcie i radośnie pożegnali szczególnego gościa. Zgodnie z polską tradycją nie zabrakło też świątecznych pieśni, czyli kolęd i pastorałek śpiewanych wspólnie.

    Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy każdemu odkrycia i przyjęcia Dzieciątka, które rodzi się w ubogiej stajence naszego serca.

Ks. Józef Gibała
Dyrektor Oratorium „Twój Dom”przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin