chmuryl
chmuryp

Charytatywny Bal Grupy Nowy StylTOLERANCJA – to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary.

   
    Jak co roku, tak i w tym Nowy Styl Group zorganizował doroczną imprezę dla  blisko 1200 młodszych i starszych dzieci z Podkarpacia, w tym około 300 niepełnosprawnych osób, która odbyła się 13-go stycznia br. o godzinie 15.00 w hali MOSiRu przy ul. Bursaki w Krośnie. Tym razem organizatorzy postanowili ukazać „odmienność kultur”, a tym samym pouczyć dzieci o wzajemnym poszanowaniu każdego człowieka, obojętnie z jakiego kraju pochodzi. Już sama nazwa balu „Tolerancja, poszanowanie odmienności kulturowej” wskazywała na to.
   
    Zaproszeni Goście mieli przynieść na bal wykonane przez siebie plakaty, przedstawiające bajkowe postacie z różnych krajów w tym i z Polski. Podobnie można było zaprezentować tańce, piosenki oraz stroje. Grupa dzieci z Oratorium Twój Dom przybyła ze swoimi wychowawcami i od razu włączyła się w radosną zabawę. Jak zwykle rozbrzmiewała muzyka zachęcająca do niej. Wspólną zabawę i tańce prowadził Zespół Ludowy „Taka Polka” z Rzeszowa. W zespole tym skala wieku artystów wahała się od kilku do 72 lat.
   
    Najpierw jak zwykle dzieci i młodzież pokosztowały przysmaków. Menu było różnorodne  i apetyczne. Przygotowała je Kafeteria „Cyman i Erwina Ginalska” z Galerii Portius.  Przy stole z gorącymi daniami podawano: frytki, zapiekanki, hamburgery i hot-dogi. Popijać je było można gorącą kawą i herbatą oraz kilkoma rodzajami soków i colą. Był też popcorn. Na drugim stole piętrzyły się stosy ciast, ciasteczek różnego koloru, kształtu i smaku. Były świetne pączki, oponki i bułeczki drożdżowe z serem, a także wyśmienite ziemniaczki, wafelki i wiele, wiele różnych wyśmienitych cukierniczych przysmaków. Były także lody i galaretki. Nie mogło zabraknąć owoców: mandarynek, bananów i jabłek. A smakowite kanapki były po prosu bajeczne.
   
    Główną dekorację sali stanowiły dwa duże bałwany i rozwieszone wokół różnej wielkości piękne plakaty, wykonane przez zaproszone dzieci. Ach! Co tam było można zobaczyć: „Bolka i Lolka”, „Gumisie”, „Muminki”, „Reksia”, „Pyzę na polskich drogach”, „Pszczółkę Maję”, „Koziołka Matołka”, „Pinokio”, „Myszkę Miki”, „Smerfy”, „Maszę i niedźwiedzia”, „Murzynka Bambo”, „Czerwonego Kaptura”, „Asterixa i Obelixa” i wiele, wiele innych piękności. Przy każdym była umieszczona informacja z jakiego kraju pochodzi dana bajka. Były też różne gry np. „Bule” – gra pochodząca z Francji. Bardzo się podobała chłopcom. Także stoisko „Memo” - arabskie prezentowało zgadywankę polegającą na wyszukaniu dwóch kart z tym samym arabskim napisem. Dziewczęta gromadził się przy stoisku „Orient”, gdzie poprzebierane w suknie z różnych krajów wykonywały tańce. Wyglądały jak kolorowe motyle!
    
    Maluchy przy niskich stoliczkach z zapałem malowały styropianowe: koguciki, zwierzęta i kwiaty. Pani instruktorka tłumaczyła im z jakich krajów pochodzą.  Nieco starsze dzieci układały puzzle i z małych deseczek różne budowle. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach  krowa prezentująca kraje alpejskie znana z czekolady „Milka”. Krowa była naturalnej wielkości. Dzieci mogły ją „doić, bowiem dojki miała z gumy”.
Najbardziej obleganym stoiskiem było „malowanie twarzy”. Nic dziwnego, w programie było dużo tańca, dziewczęta chciały wyglądać jak najbardziej atrakcyjne. Przez cały czas pod dyrekcją Pani instruktor wykonywano wiele tańców z różnych krajów, śpiewano różne piosenki. Wykonano także popularną polską piosenkę Arki Noego „Taki gruby, taki chudy może świętym być”. Były także ćwiczenia artystyczne i sportowe, a wszystko w takt muzyki. Odbyły się w dziedzinie tanecznej konkursy. O godzinie 18tej przyjechał Święty Mikołaj i rozdał prezenty. Zabawa zakończyła się o godzinie 21ej. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
   
    Przesłaniem tegorocznego balu było: nawiązanie do otaczającej nas  rzeczywistości, do pojawiających się w niej oznak braku szacunku dla odmienności kulturowej, braku poszanowania drugiego człowieka. Organizatorzy pragnęli pokazać dzieciom i młodzieży, że odmienność to nie wrogość. Odmienność winna budzić ciekawość, chęć poznania, doznania czegoś nowego. A tolerancja winna łączyć się z szacunkiem i akceptacją.

Jadwiga Nowak
WIDZIANE MOIMI OCZYMA

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin