chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień V
Dzień V – 02.02.2018r. – piątek

Dzień piąty zimowiska już za nami. A śniegu co niema to niema. Z utęsknieniem czekamy na zabawy w białym puchu.
Dzień rozpoczęliśmy pogadanką muzyczną na temat „sposobu wydobywania dźwięku z kamertonu”. Poznaliśmy zasady jego działania i zastosowania. Dużo radości 
uczestnikom półkolonii dostarczyły zabawy: „Fabryczka odgłosów”, „Uszy do zbierania dźwięków”,  „Kto szybciej?”, „Jak brzmi krzesło?”. Po cyklu zabaw ruchowych dzieci wzięły udział w zabawie połączonej z doświadczeniem „Grające szklanki”. Polegającej na wygrywaniu  melodii za pomocą plastykowych pałeczek, stukając w ścianki pustych i napełnionych wodą szklanek wg własnych pomysłów. Okazało się, że wcale nie było to łatwe zadanie. Następnie wychowawcy zaprosili dzieci do działania plastycznego, którym była „Ozdobna tuba”. Powstały kolorowe aranżacje tub, estetycznie wykonane. Każda inna, pomysłowa w kompozycji i wyjątkowa.

Zaraz po śniadaniu całą społecznością półkolonijną wyruszyliśmy do Kina na film animowany „TEDI i mapa skarbów”. Co zapamiętaliśmy z seansu? Otóż -  film opowiadał  o  przygodzie Tediego. Bohater, od wielu dni był zakochany po uszy w Sarze, uznanej na całym świecie pani archeolog, która specjalizowała się w badaniu mitycznych elementów świata. Tediemu bardzo to imponowało. Niestety, w dniu wystawy muzealnej grupa zbirów porwała Sarę. Bohater postanowił ją odnaleźć przy pomocy notatnika, który zostawiła mu ukochana. Dla Sary gotowy był przemierzyć cały świat. Oczywiście  po drodze poznał nie tylkonowych przyjaciół, ale także nowych wrogów. To urocza opowieść o przyjaźni i miłości, która potrafi przezwyciężyć wszelkie zło. Animacja pełna była akcji, humoru i ciepła, a polski dubbing dodał całości uroku. „Tedi i mapa skarbów” to przyjemny film, który można spokojnie polecić na rozluźniający seans dla całej rodziny              
w chłodne, zimowe dni. Polecamy!!!
Po słodkiej przekąsce, o którą zadbał ks. Józef. Bo przecież dobrze wie co dzieci lubią najbardziej, wróciliśmy do Oratorium.

Zaraz po powrocie udaliśmy się do oratoryjnej kaplicy, by uczestniczyć w Mszy świętej z okazji obchodzonego dzisiaj  święta Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece. To także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ks. Józef w kazaniu przybliżył dzieciom i młodzieży historię Święta obchodzonego  na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. Mówił, iż nazwa święta Matki Bożej Gromnicznej wzięła się od świec nazywanych gromnicami, które święcone miały chronić dom przed zgubnymi skutkami burz. Święto to jest bogate w symbolikę światła i zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. Mówił dalej …W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki,  a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach. Świece są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem. W modlitwie wiernych prosiliśmy Maryję i Józefa o wstawiennictwo u  Ich syna, Jezusa oraz o nieustającą opiekę nad nami.
Po obiedzie przyszedł czas na całą gamę  swobodnych zabaw według zainteresowań dzieci.

Poprzez zabawę, która jest nauką a nauka zabawą, dzieci dobrze się poznały i znakomicie się rozumieją. Nawiązały się też nowe przyjaźnie a nawet i nowe sympatie.

Warto wiedzieć:


KAMERTON  - przyrząd służący do strojenia instrumentów muzycznych.


Najczęściej w postaci jednotonowego instrumentu, nastrojonego na stałe na dźwięk a1 w stroju wiedeńskim = 440 Hz. Dźwięk ten został nazwany kamertonem, jako że służył za podstawę w muzyce kameralnej, kiedyś rozumianej wyłącznie jako instrumentalna.         

Wynalazcą kamertonu w 1711 był John Shore (1662–1752), lutnista angielskiego dworu.Rodzaje kamertonów:
widełkowy – widełki z niehartowanej stali, w które uderza się, aby uzyskać dźwięk (najdokładniejszy)

stroikowy (gwizdkowy) – metalowa rurka z umieszczonym wewnątrz języczkiem z metalu (na wzór harmonijki ustnej)

chromatyczny – połączone kamertony stroikowe w obrębie c1-c2.

Widełki kamertonu często wprawia się w drgania uderzając w nie specjalnie do tego przeznaczonym młoteczkiem.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin