chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VIII
Dzień VIII – 07.02.2018r. – środa

Każdemu dniu naszych półkolonii towarzyszy temat przewodni, wokół którego skupione są zabawy logiczne, ruchowe, tematyczne, wycieczki, spacery oraz zadania rozwiązywane i doświadczane przez dzieci i młodzież. Tematem, który towarzyszy mam przez wszystkie dni zimowego wypoczynku są ZMYSŁY. To system postrzegania, za pomocą którego organizm odbiera z otoczenia informacje w postaci rozmaitych bodźców: mechanicznych, świetlnych, akustycznych albo chemicznych.

Dzisiejszym tematem przewodnim był ZMYSŁ RÓWNOWAGI.  Dbając o właściwy rozwój psychofizyczny naszych półkolonistów, postanowiliśmy zaspokoić ich potrzeby ruchowe między innymi w torze przeszkód z licznymi równoważniami z wykorzystaniem elementów metody  Weroniki Sherborne, zawodach sportowych w grupach. A przede wszystkim zabawach wodnych, gdzie pod czujnym okiem instruktora aktywnie spędziły czas.  Dzieci czuły się w wodzie wspaniale - pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, bawiąc się i korzystając z innych atrakcji mieszczących się na terenie ośrodka. Miały wiele możliwości do wspólnych, wodnych zabaw. Po obiedzie przyszedł czas relaksu w Sali Doświadczania Świat. Ułożeni wygodnie na pufach koncentrowaliśmy uwagę  na poruszającym się na ścianie obrazie i zawieszonym u sufitu obiekcie mobilnym. Obserwowały  własny cień na oświetlonej projektorem ścianie. Niesamowite uczucie.

Na zakończenie spotkania: Każde dziecko wyraziło swoją opinię na temat zajęć, wybierając kartonik z buźką: uśmiechniętą, smutną lub bez uśmiechu.

Warto wiedzieć:

Metoda Ruchu Rozwijającego stworzona została przez Weronikę Sherborne, angielską nauczycielkę tańca  i ruchu, w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców  z dziećmi. Stworzona jest przede wszystkim w celu rozwijania za pomocą ruchu świadomości własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawniania ruchowego, dzielenia przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu za pomocą ruchu.

Podstawowe założenia metody to rozwijanie ruchem trzech aspektów:
Świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego.
Świadomości przestrzeni i działania w niej.
Dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.

Korzyści płynące z ćwiczeń w/g metody W. Sherborne
Wyzwala swobodę zachowań i naturalność.
Daje okazję do rozładowania energii.
Jest próbą pokonania własnych zahamowań wynikających z uprzednich doświadczeń.
Daje radość z działania w grupie. Wyzwala zaangażowanie. Daje pewność siebie.
Daje możliwość poczucia się w innej roli niż na co dzień.
Zbliża do siebie uczestników zajęć.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin