chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień XZMYSŁY – zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Na każdy ze zmysłów składają się odpowiednie narządy zmysłów, w których najważniejszą rolę odgrywają receptory wykształcone w kierunku reagowania na konkretny rodzaj bodźców oraz odpowiednie funkcje mózgu.

Dzień X – 09.02.2018r. – piątek


Wszystko co dobre szybko się kończy, a szczególnie czas wolny od zajęć w szkole. To już ostatni weekend ferii zimowych w naszym mieście. Koniec wcale nie musi być smutny! Motywuje, aby działać, dodaje nowej energii i chęci!

W ostatnim dniu zimowych półkolonii, po bloku wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych, gier oraz śniadaniu, półkoloniści wzięli udział w cyklu zajęć na temat „WIDZĘ, CZUJĘ, POZNAJĘ”– czyli wszystko, co o zmysłach powinniśmy wiedzieć w formie quizu. Przyznać musimy, że pytania nie należały do najłatwiejszych. Ci którzy uczyli się przez działanie i zbierali swoje doświadczenia świetnie poradzili sobie z odpowiedziami nawet na najtrudniejsze pytania.  Utrwalenie zdobytej wiedzy dostarczyło dzieciom i młodzieży wiele nowych doznań, wrażeń i emocji a przede wszystkim radości. Na zakończenie dnia uczestnicy półkolonii po raz ostatni wykazali się umiejętnościami twórczymi w działaniu pt. „Makaronowe rybki”. Miło było popatrzeć na dzieci, które z dumą prezentowały swoje dzieła.
Nie zabrakło też zabaw na śniegu, lepienia bałwana, rzucania się śnieżkami – wszystko to było ekscytujące i nowe, bo zdarza się tylko w zimie. Zabawa była przednia. Dzieci całkowicie oddały się zimowej zabawie połączonej z nauką. Wykazały się niezwykłą  pomysłowością w szaleństwach na śniegu, a panie nauczycielki… zaatakowane przez dzieciaki śniegowymi kulkami wyglądały bardzo niecodziennie. Mróz nikomu nie przeszkadzał. Słychać było wszędzie dziecięce okrzyki: „Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana. Porzucamy się śnieżkami”. W  śniegowych szaleństwach nie zabrakło: aniołków, orzełków, bitwy na śnieżki,  rzutów do celu, śniegowych tropów, obrazów na śniegu. Zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dzieciom, aby prawidłowo się rozwijały i były zdrowe.
Po obiedzie przyszedł czas na podsumowanie  wspólnej zabawy, pamiątkowe zdjęcia i pożegnanie.

Tegoroczne półkolonie zimowe w Oratorium „Twój Dom” skierowane był nie tylko do wychowanków Oratorium, ale do wszystkich dzieci z terenu miasta Krosna, które pozostały w domu. Dzieci podczas trwania półkolonii w ramach programu p.n. „TROPICIELE ZIMOWYCH PRZYGÓD”, wspólnie bawiły się, wypoczywały, zwiedzały i zdobywały wiedzę o zmysłach. Rozwijały aktywność poznawczą, czerpały radość w poznawaniu świata, poprzez dociekanie i doświadczanie. Wzięły udział w cyklu ćwiczeń i zabaw badawczych na które z  niecierpliwością czekały. Bogata oferta programowa półkolonii umożliwiła dzieciom i młodzieży również dyskutowanie, zgłaszanie pomysłów,  podejmowanie prób badawczych, a także wnioskowanie oraz interpretowanie zjawisk ale przede wszystkim zapewniła wspaniałą zabawę. Dzieci rozwijały zdolności plastyczne, literackie, teatralne, smakowe, węchowe, doskonaliły sprawność psychoruchową, wspólnie bawiły się, odpoczywały, wykonywały szereg doświadczeń.

    Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „TROPICIELE ZIMOWYCH PRZYGÓD – zabawy sensoryczne” – w okresie od 29.01.2018 r. – 09.02.2018 r.

Warto wiedzieć:

Na dobry  początek II półrocza edukacji naszych pociech w szkole polecamy cytat z książki G. Dryden, J. Vos „Rewolucja w uczeniu”

Ku refleksji ...
Gdybym mogła jeszcze raz wychować dziecko

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko, częściej używałabym palca do malowania, a rzadziej do wytykania.
Mniej bym upominała, a bardziej dbała o bliski kontakt.
Zamiast patrzeć stale na zegarek, patrzyłabym na to, co robi.
Wiedziałabym mniej, lecz za to umiałabym okazać troskę.
Robilibyśmy więcej wycieczek i puszczali więcej latawców.
Przestałabym odgrywać poważną, a zaczęła poważnie się bawić.
Przebiegłabym więcej pól i obejrzała więcej gwiazd.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Budowałabym najpierw poczucie własnej wartości, a dopiero potem dom.
Nie uczyłabym zamiłowania do władzy, lecz potęgi miłości.

Diane Loomans, "Full Esteem Ahead"
(z książki G. Dryden, J. Vos "Rewolucja w uczeniu", s. 230)

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin