chmuryl
chmuryp

MICHAYLAND 2018
WIDZIANY MOIMI OCZAMI…
Jadwiga Nowak - parafianka


   
      Krośnieńskie michalickie Oratorium „Twój Dom” im. bł. Bronisława Markiewicza - Dzień Dziecka obchodziło 09 czerwaca 2018 roku. Uroczystość odbyła się na placu, który jak zawsze był wspaniale przybrany w kolorowe chorągiewki i balony, rozwieszone wśród zielonych drzew.
   
     Centralne miejsce stanowił polowy ołtarz ustawiony tuż przy wejściu do Oratorium. Był okryty białym obrusem i ubrany polnymi kwiatami. Ponad frontonem zawisł duży obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a pod nim beatyfikacyjny bł. ks. Bronisława Markiewicza. Przed rozpoczęciem Mszy św. na ołtarzu pojawiła się figurka Matki Bożej Fatimskiej, bo w tym dniu Kościół obchodził święto Niepokalanego Serca Maryi. Dzieci otoczyły wokoło ołtarz i w skupieniu czekały. O godz. 10:00 wielebny celebrans ks. dr Jan Seremak, kustosz Sanktuarium z Miejsca Piastowego, rozpoczął Mszę św. Dzieci wysłuchały Ewangelii jak 12- letni Pan Jezus zagubił się w świątyni.W czasie homilii ks. Jan, michalickim zwyczajem rozmawiał z dziećmi. Wręczył serca najpierw dziewczynce, później jej mamie, drugiej dziewczynce podał figurkę Matki Bożej Fatimskiej, a tacie wręczył Obraz Jezusa Miłosiernego. W ten sposób skompletował rodzinę, która się miłuje. Tłumaczył, że Pan Bóg i Maryja kocha nas wszystkich. Przypomniał, że dzień wcześniej w piątek obchodziliśmy święto Najświętszego Serca Jezusowego, a dziś czcimy Niepokalane Serce Maryi. Podkreślił, że jesteśmy objęci miłością tych dwóch Serc. Modlitwę wiernych też poprowadził „oryginalnie”. Sam bez czytania podawał prosto od serca intencje modlitwy. Dzieci zanosiły prośby do Pana Boga z podniesionymi rączkami. Na modlitwę Ojcze Nasz wszyscy chwycili się za ręce. Mszę św. ubogaciła parafialna dziecięca schola prowadzona przez Ryszarda Nowaka, która wykonała kilka radosnych, modlitewnych pieśni. Najwięcej było pieśni maryjnych.
   
    Po Mszy św. ks. Kustosz opowiedział, że do Sanktuarium przyjeżdżają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale także i innych krajów. Ostatnio nawiedzili kaplicę Matki Bożej Fatimskiej Koreańczycy. Wszyscy ze łzami w oczach szli na klęczkach do Maryi i modlili się gorąco. Z Białorusi pielgrzymi modlili się do św. Michała Archanioła. Na końcu razem z dziećmi ks. Jan zaniósł modlitewne wezwanie do Matki Boskiej Częstochowskiej i do bł. ks. Bronisława Markiewicza, a schola zakończyła liturgię piękną pieśnią do Maryi.
   
    Po modlitwie rozpoczęła się rodzinna zabawa. Pan Waldek nasz konferansjer informował przez mikrofon co i gdzie się dzieje. Na scenie występowały różne zespoły wokalno- taneczne. Na placu rozstawiono różnorodne stanowiska: malowanie twarzy, a obok stanął kolorowy fryzjer. Biblioteka Pedagogiczna i Miejska oferowały wiele książek dla dzieci i dorosłych, konkursów literackich i krzyżówek. Było też stanowisko z książkami religijnymi, modlitewnikami, śpiewnikami. Przy nich stały figurki bł. ks. Bronisława Markiewicza i św. Michała Archanioła oraz obrazki, różańce, medaliki i inne dewocjonalia. Nie mogło zabraknąć kolorowanek. Na jednym ze stanowisk dzieci malowały figurki gipsowe, a na innym duże plakaty i papierowe domy. Przy innym stanowisku z kolorowych słomek dzieci rodzinnie składały geometryczne figury.
   
     Instruktorzy z PCK uczyli jak udzielać pierwszej pomocy, a szpital krośnieński wykonywał badania profilaktyczne. Jak co roku przybyli: wóz policyjny, strażacki, straży miejskiej i pogotowie ratunkowe. Instruktorzy udzielali informacji na temat pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozdawali foldery. Dużym powodzeniem cieszyła się mini-siłownia, gry w szachy, zamek dmuchany zjeżdżalnia oraz trampolina i huśtawki i wiele innych. Były też stanowiska wyśmienitych przysmaków. Na jednym był grill z kiełbaskami, szaszłykami oraz bigosem i pasztecikami. Na drugim słodycze ze swojskiego wypieku: pyszne ciasta, banany, brzoskwinie, lody oraz napoje w różnych smakach.
   
     Wreszcie przyszła kolej na wyczekiwane losy loterii fantowej. Było ich mnóstwo. Każdy coś dostał. Z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji rozpoczynających się 14 czerwca ze sceny wyrzucone zostały w stylu piłkarskim 3 piłki do dzieci.              
   
    Zabawa zakończyła się o godz. 15:00. Ks. Józef Gibała, wielce zasłużony i charyzmatyczny dyrektor i wychowawca, otrzymał od dzieci bukiet kwiatów, podziękowania i oklaski. W Imieniu władz miejskich i wojewódzkich serdeczne podziękowanie złożył Radny Sejmiku Wojewódzctwa Podkarpackiego Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa p. Jerzy Borcz, przy czym zdradził smutną wiadomość, że ks. Józef zostaje skierowany na inną placówkę. Tym smutnym akcentem zakończyła się ostatnia VI dziecięca uroczystość p.n. Michayland –Fantastyczna Kraina Zabawy.W wielu oczach zabłysnęły łzy, a w sercach zagościł smutek.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin