chmuryl
chmuryp

MICHAYLAND 2018


Dziecko to wyspa ciekawości otoczona morzem znaków zapytania.
autor nieznany
https://youtu.be/NevQcHork20
   
    Ponad  tysiąc uśmiechniętych dzieci wraz z całymi rodzinami, pięć godzin wspaniałej zabawy, konkursów i twórczej animacji na ponad 20 stanowiskach.  W programie: wielkie dmuchańce, malowanie farbami na sztalugach, ozdabianie figurek gipsowych, malowanie twarzy, wesoły fryzjer, miasto kartonowe, słomki konstrukcyjne i wiele innych. Ponad sto pięćdziesiąt kilogramów rozdanych kolorowych lizaków i owoców,  jednego dnia   w malowniczym podkarpackim zakątku o nazwie Krosno w ramach VI edycji Festynu Rodzinnego  z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Sobotni festyn rodzinny przyniósł iście letnią pogodę.  Plac  przed Oratorium „Twój Dom”,  zamienił się w tętniący życiem Przylądek Dobrej Zabawy, Uśmiechu i Życzliwości.

    Rodzinne świętowanie obchodziliśmy 9 czerwca 2018 roku. Miejscem wspólnej zabawy był plac przed Oratorium „Twój Dom” w Krośnie, który jak zawsze był wspaniale przystrojony kolorowymi chorągiewkami, balonami, rozwieszonymi wśród zielonych drzew. Świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy o godzinie 10.00 uroczystą Mszą świętą w intencji wszystkich krośnieńskich dzieci  i ich rodzin, którą odprawił i kazanie wygłosił ks. dr Jan Seremak, kustosz Sanktuarium z Miejsca Piastowego. W czasie homilii   ks. Jan, zwyczajem michalickim rozmawiał z dziećmi. Wręczył serca najpierw dziewczynce, później jej mamie, drugiej dziewczynce podał figurkę Matki Bożej Fatimskiej, a tacie wręczył Obraz Jezusa Miłosiernego. W ten sposób skompletował rodzinę, która się miłuje. Podkreślił, że Pan Bóg i Maryja kocha nas wszystkich. Przypomniał również, że dzień wcześniej w piątek obchodziliśmy święto Najświętszego Serca Jezusowego, a dziś czcimy Niepokalane Serce Maryi. Jesteśmy po prostu objęci miłością tych dwóch Serc. Mszę św. ubogaciła parafialna dziecięca schola prowadzona przez Ryszarda Nowaka, która wykonała kilka radosnych, modlitewnych pieśni.

    Po Mszy świętej do radosnego świętowania w „Fantastycznej Krainie Zabawy” zaprosiłem dzieci słowami: „Wszystkim dzieciom, z okazji Dnia Dziecka, życzę wielu radosnych chwil wypełnionych uśmiechem. Odkrywacie  tajniki świata, pogłębiacie swoją wiedzę, nawiązujecie pierwsze przyjaźnie, które przetrwają lata. Niech nauka będzie dla Was przede wszystkim ciekawą przygodą, która  przyniesie wiele satysfakcji oraz doda wiary we własne możliwości. Samych miłych niespodzianek oraz cudownych chwil spędzonych z kochającymi rodzicami. Rodzicom zaś życzę satysfakcji i licznych powodów do dumy ze swoich pociech”.

    Po tych słowach rozdane zostały milusińskim losy w liczbie 500, które wzięły udział w bezpłatnej loterii fantowej.
   
    Dzieci rozbiegły się po placu do atrakcyjnych stanowisk wspólnej zabawy. Przyznam, że  miały w czym wybierać. Młodsze dzieci zażywały radości na stanowiskach: zamek dmuchany, trampolina, bujaki. Chłopcy oblegali stanowiska Policji i Straży Pożarnej. Z ciekawością słuchały informacji o sprzęcie  i oglądały wozy. Mali architekci zgromadzili się przy stanowisku – miasto kartonowe przy którym powstawały wspaniałe budowle. Piękne i kolorowe konstrukcje przestrzenne powstawały przy stanowisku „Mały architekt”. Dużo radości dostarczał dzieciom kącik  z odlewami gipsowymi i malowanie na szkle. Można było obejrzeć i nabyć książki o tematyce: religijnej i medycznej. Panie z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przygotowały bardzo bogatą gamę potyczek intelektualnych. Stanowisko pierwsza pomoc przedmedyczną - prawdziwa skarbnica wiedzy na temat udzielania pomocy i ratowania życia drugiemu człowiekowi w chwili zagrożenia. A szpital krośnieński wykonywał badania profilaktyczne. Łasuchy oblegały stanowiska „Słodki przysmak” z naleśnikami z sosem orzechowym oraz małą gastronomię     z szaszłykami i pasztecikami. Jak co roku przybyli: wóz policyjny, strażacki, straży miejskiej i pogotowie ratunkowe. Dodatkową atrakcją rodzinnego festynu był program artystyczno-muzyczny. Na scenie głównej, równocześnie prezentowały swoje umiejętności dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne, akrobatyczno- taneczne występujące w Polsce i poza granicami. Nie zabrakło również pieśni religijnych. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki.
Swoją obecnością zaszczycił nas p. Bronisław Baran zastępca Prezydenta Miasta Krosna wraz z małżonką, który życzył wszystkim dzieciom wspaniałej zabawy  z okazji Ich święta. Podziękował serdecznie ks. Józefowi i całemu zespołowi za trud organizacji, profesjonalne przygotowanie VI edycji Fantastycznej Krainy Zabawy p.n. Michayland z okazji Dnia Dziecka – plenerowej zabawy integrującej całe rodziny. Gorąco dziękujemy Panu Bronisławowi za obecność, poświęcony czas i miłe słowa oraz za nieustającą przyjaźń do dzieci z Oratorium „Twój Dom”.

     W oczekiwaniu na prezenty loterii fantowej, milusińscy gromadzili się przed sceną już przed godziną 14.00. Z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji rozpoczynających się 14 czerwca ze sceny wyrzucone zostały w stylu piłkarskim 3 piłki do zebranych przed sceną dzieci. Radość była ogromna. Zarówno wśród dzieci jak i rodziców. Rozdano  500 nagród rzeczowych oraz 6 nagród specjalnych ufundowanych przez osoby, dla których dzieciństwo ma wartość bezcenną, gdy jest radosne. W Imieniu władz miejskich i wojewódzkich serdeczne podziękowanie za organizację VI edycji „Fantastycznej Krainy Zabawy”, złożył Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa p. Jerzy Borcz. Zabawa zakończyła się o godz. 16:00.

   
    Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „Michayland. Partnerom, Pracownikom i wolontariuszom, którzy poświęcili swój  czas, zaangażowanie oraz  sponsorom za pomoc finansową by uczynić Dzień Dziecka pięknym i radosnym dla krośnieńskich dzieci.

                        
                                                                          Ks. Józef Gibała
                                                                          Dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin