chmuryl
chmuryp
      Od lutego do czerwca 2018r., realizowany był wśród dzieci i młodzieży Oratorium „Twój Dom” program edukacyjny „Bezpieczne Oratorium - razem możemy więcej". W ramach programu, dzieci uczestniczyły w warsztatach kreatywności p.n.  „Świat z tysiąca kawałków". Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ogromną frajdą sprawiły dzieciom wspólne wyjścia do kina na seanse filmowe i bajki  oraz zabawy wodne. Podczas warsztatów dzieci z radością oddawały się pasji tworzenia wspaniałych obrazków z puzzli. Dlaczego właśnie puzzle? Ponieważ, ćwiczą umysł w każdym wieku, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, pamięć wzrokową i zdolności manualne oraz kształtują umiejętność „zdrowej” rywalizacji. To doskonałe ćwiczenie na koncentrację uwagi i doskonalenie własnej cierpliwości.
   
    W ramach zajęć wychowankowie poznali alfabet,  nazwy egzotycznych zwierząt, przedmiotów, odległe kraje, a także tworzyli opowiadania, rozwiązywali działania matematyczne.
   
   Dzięki aktywnemu udziałowi w zajęciach pozaszkolnych, czyli takich formach wypoczynku, które odbywały się po szkole i poza nią w atmosferze zrozumienia i życzliwości, wychowankowie  mieli  możliwość rozwijania własnej wyobraźni i pomysłowości oraz samodzielności, nabyć  umiejętności radzenia sobie ze stresem, samodzielnie dobierać  narzędzia i materiały potrzebne do realizacji projektu, wykazać własną  inicjatywę.
   
       Zajęcia  miały charakter edukacyjno–wychowawczo-profilaktyczny oraz rekreacyjno-kulturowy  i przebiegały  w grupie i z jej pomocą.

Warto wiedzieć:
Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok).
W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw.
Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów.
Odmianą klasycznych puzzli są puzzle trójwymiarowe oraz puzzle kuliste.
Z badań przeprowadzonych przez psycholog Susan Levine na Uniwersytecie w Chicago wynika, że dzieci, które zaczęły układać puzzle w wieku 2-4 lat, później dużo lepiej radziły sobie z zadaniami przestrzennymi i matematycznymi.
                           Pamiętajmy o tym, że puzzle wciągają na długie godziny zabawy wszystkich członków rodziny.To wspaniały sposób na miłe  spędzenie popołudnia w rodzinnej atmosferze. Zachęcamy rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi!


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin